KTAC TEKNOLOGIAtarjoaa51,2V 314Ah LiFePO4-akkuasuinrakentamisen aurinkoenergiavarastointiin, verkon ulkopuoliseen sähköön ja kaupallisiin varmuuskopiointisovelluksiin. 16,0768 kWh nimellisenergialla, A-luokan kennoilla ja älykkäällä akunhallintajärjestelmällä se tarjoaa käytännöllisen perustan skaalautuville energian varastointiprojekteille.
51,2V 314Ah LiFePO4-akku yhdistää 51.2V:n nimellisjännitteen ja 314Ah:n kapasiteetin ja tuottaa noin 16.08 kWh nimellisenergiaa. Se on suunniteltu sovelluksiin, jotka vaativat luotettavaa virransäästöä, ja siinä on litiumrautafosfaattikemia, älykäs akunhallintajärjestelmä (BMS), CAN- ja RS485-tiedonsiirto sekä tuki rinnakkaislaajennukselle. Nämä ominaisuudet tekevät siitä sopivan aurinkoenergian omaan kulutukseen, kotitalouksien varavirtaan, etäasennuksiin ja valikoituihin kaupallisiin energian varastointijärjestelmiin. Sen teknisten eritelmien, invertteriyhteensopivuuden, käyttöolosuhteiden ja asennusvaatimusten ymmärtäminen auttaa ostajia valitsemaan akkuratkaisun, joka vastaa heidän todellisia energiantarpeitaan.
1. Mitä 51,2V 314Ah LiFePO4-akku tarjoaa?
2. Mitkä ovat tärkeimmät tekniset tiedot?
3. Miksi valita LiFePO4-akkutekniikka?
4. Kuinka älykäs BMS parantaa akun hallintaa?
5. Missä tätä akkua voidaan käyttää?
6. Kuinka voit suunnitella akun kapasiteetin ja laajennuksen?
7. Mitä ostajien tulee tarkistaa ennen ostamista?
9. Johtopäätös: oikean energian varastointiratkaisun valinta
Akun jännite ja ampeerituntikapasiteetti ovat kaksi olennaista eritelmää arvioitaessa energian varastointijärjestelmää. Jännite ilmaisee akun nimellissähköpotentiaalin, kun taas ampeerituntikapasiteetti kuvaa, kuinka paljon sähkövarausta se pystyy varastoimaan tietyissä testiolosuhteissa.
Nimellisenergia voidaan arvioida kertomalla nimellisjännite nimelliskapasiteetilla:
51,2 V × 314 Ah = 16 076,8 Wh = 16,0768 kWh
Tämä laskelma osoittaa, että akku tuottaa noin 16,08 kWh nimellisvarastoitua energiaa. Kytkettyjen vaihtovirtalaitteiden käytettävissä olevan sähkön määrä riippuu kuitenkin sallitusta purkaussyvyydestä, invertterin tehokkuudesta, käyttölämpötilasta, akun tilasta ja järjestelmäasetuksista.
Kotitalouksissa, joissa on aurinkopaneeleja, tämä tallennuskapasiteetti voi auttaa keräämään ylimääräistä päiväsähköä käytettäväksi iltaisin. Verkkoon kuulumattomissa asennuksissa se voi tukea välttämättömiä laitteita, kun aurinkoenergian tuotanto on rajoitettua. Kaupallisissa ympäristöissä se voi edistää varavirta- ja energianhallintastrategioita, kun se on integroitu sopivan mitoitettuun invertteriin ja sähköjärjestelmään.
KTAC TEKNOLOGIA 51.2V 314Ah LiFePO4 Battery Pack on siksi arvioimisen arvoinen projekteissa, joissa tarvitaan merkittävää pienjänniteenergian varastointia yhteen akkuyksikköön.
Tekniset tiedot auttavat insinöörejä, asentajia ja ostoryhmiä määrittämään, voiko akku toimia turvallisesti ja tehokkaasti suunnitellussa energian varastointijärjestelmässä. Seuraavassa taulukossa on yhteenveto KTAC TECHNOLOGY -mallin julkaistuista teknisistä tiedoista.
| Parametri | Erittely |
|---|---|
| Tuotteen malli | LFP51.2V-314AH |
| Akun kemia | Litiumrautafosfaatti (LiFePO4) |
| Nimellisjännite | 51,2V |
| Nimelliskapasiteetti | 314Ah |
| Nimellisenergia | 16,0768 kWh |
| Solun asetukset | 1P16S |
| Solun merkki | CORNEX |
| Käyttöjännitealue | 42V-58,4V |
| Nimellislataus-/purkausvirta | 200 A 25 ± 2 °C:ssa |
| Suurin lataus/purkausvirta | 200A |
| Latauslämpötila | 0 °C - 40 °C |
| Purkauslämpötila | -20°C - 40°C |
| Viestintärajapinnat | CAN ja RS485 |
| Rinnakkaisliitäntä | Jopa 16 yksikköä järjestelmävaatimusten mukaan |
| Nettopaino | 116,5 kg |
| Mitat | 440 × 270 × 850 mm |
| Sisäänrakennettu katkaisija | 200A |
| Julkaistu Cycle Life | 6 000 sykliä 25°C:ssa ja 80 %:n purkautumissyvyys |
| Julkaistut sertifikaatit | IEC 62619, YK 38.3, CE |
Huomautus: Nämä tekniset tiedot perustuvat KTAC TECHNOLOGY:n julkaisemiin tuotetietoihin. Vahvista uusin tietolomake, sertifioinnin laajuus, nykyiset rajat ja asennusohjeet ennen hankintaa. Jakson käyttöikä ja suorituskyky riippuvat määritellyistä testiolosuhteista ja todellisista käyttötavoista.
Taulukkoa tarkastellessaan ostajien tulee kiinnittää erityistä huomiota virtarajoihin, lämpötila-alueisiin, fyysisiin mittoihin ja viestintävaatimuksiin. Nämä tekijät vaikuttavat invertterin valintaan, kaapelin kokoon, laitteiden sijoitukseen ja järjestelmän yleiseen suorituskykyyn.
Litiumrautafosfaattiakkuja käytetään laajalti kiinteässä energian varastoinnissa, koska niiden kemia tarjoaa hyödyllisen tasapainon lämpöstabiilisuuden, syklin kestävyyden ja toimintakyvyn välillä. Sovelluksissa, jotka vaativat toistuvaa latausta ja purkamista, nämä ominaisuudet voivat tukea pitkän aikavälin energianhallintaa.
LiFePO4-kemia tunnetaan yleisesti sen suotuisasta lämpöstabiilisuudesta verrattuna useisiin muihin yleisiin litiumionikemiaan. Siitä huolimatta mikään litiumakku ei ole täysin riskitön. Asianmukaiset suojalaitteet, asennustavat ja käyttörajat ovat edelleen tärkeitä.
KTAC TEKNOLOGIA julkaisee 6 000 syklin elinkaaren ilmoitetuissa 25 °C:n olosuhteissa ja 80 %:n purkaussyvyydessä. Tämä on hyödyllinen lähtökohta elinkaariarvon arvioinnissa. Todellinen käyttöikä vaihtelee lämpötilan, latauskäyttäytymisen, purkaussyvyyden ja koko järjestelmän huollon mukaan.
Noin 16,08 kWh:n nimellisenergialla yksi akku voi vähentää tarvittavien yksiköiden määrää verrattuna pienempitehoisiin vaihtoehtoihin. Vähemmän yksiköitä saattaa yksinkertaistaa järjestelmän sijoittelua ja kaapelointia, vaikka lopullisessa suunnittelussa on otettava huomioon myös kuormituksen tarve, käyttöenergia, tehorajoitukset ja redundanssivaatimukset.
Kun se liitetään yhteensopivaan aurinkoinvertteriin tai hybridiinvertteriin, akku voi varastoida ylimääräistä aurinkosähköä myöhempää käyttöä varten. Tämä järjestely voi vähentää riippuvuutta verkkosähköstä riippuen paikallisista aurinkooloista, sähkötariffeista ja kotitalouksien kulutustottumuksista.
Akunhallintajärjestelmä on tärkeä osa nykyaikaista litiumenergian varastointiratkaisua. Se valvoo käyttöolosuhteita ja koordinoi akun suojaustoimintoja suunnittelunsa rajoissa. KTAC TECHNOLOGY tunnistaa älykkään akunhallinnan, esilatauksen, solujen tasapainotuksen ja CAN/RS485-tiedonsiirron tämän mallin ominaisuuksista.
Nämä toiminnot voivat tukea hallitumpaa akun käyttöä useilla tavoilla:
Yhteensopivuutta ei tule koskaan olettaa pelkästään siksi, että kahdella laitteella on sama nimellisjännite. Ennen kuin liität akun hybridiinvertteriin, tarkista tuettu tiedonsiirtoprotokolla, laiteohjelmistovaatimukset, latausjänniteasetukset, virtarajat ja suojauskäyttäytyminen.
Lisätietoja yrityksen tuotevalikoimasta on KTAC TECHNOLOGY:n virallisella verkkosivustolla.
Pienjännitearkkitehtuurin ja huomattavan nimellisenergian yhdistelmä tekee akusta sopivan useisiin energian varastointiprojekteihin. Lopullinen käyttökohde riippuu järjestelmän tehovaatimuksista, sähkösuunnittelusta, asennusympäristöstä ja invertterin yhteensopivuudesta.
Kotitalouksien aurinkosähköjärjestelmässä akku voi varastoida ylimääräistä aurinkoenergiaa päivän aikana ja toimittaa varastoitua energiaa, kun tuotanto vähenee. Tämä voi parantaa omaa kulutusta ja auttaa kotitalouksia hallitsemaan sähkönkäyttöään.
Integroituna sopivaan invertteri- ja siirtojärjestelyyn akku voi tarjota varavirtaa verkkokatkosten aikana. Tärkeitä kuormia voivat olla valaistus, jäähdytys, verkkolaitteet ja valitut laitteet. Todellinen varmuuskopioinnin kesto riippuu niiden yhteistarpeesta ja käytettävästä akun energiasta.
Etämökit, maatilat ja muut paikat, joissa ei ole luotettavaa verkkoyhteyttä, voivat käyttää akkuvarastointia tasapainottamaan muuttuvaa uusiutuvan energian tuotantoa ja muuttuvaa sähkön kysyntää. Järjestelmäsuunnittelijoiden tulee ottaa huomioon auringon kausivaihtelut ja tarjota tarvittaessa asianmukainen varatuotantostrategia.
Liiketiloissa, työpajoissa ja valituissa kaupallisissa tiloissa voidaan käyttää akkuvarastoa kriittisten kuormien, aurinkoenergian hyödyntämiseen tai huippukysynnän hallintaan. Taajuusmuuttajan jatkuvan tehon, ylijännitekapasiteetin ja suoja-asetusten on oltava riittävät aiotuille kuormille.
Etävalvontalaitteet ja tietoliikennelaitteistot voivat hyötyä varastoidusta energiasta, jos luotettava verkkoon pääsy on rajoitettua. Ostajien tulee varmistaa ympäristösoveltuvuus, autonomiavaatimukset ja yhteensopivuus laitteen tasavirtaarkkitehtuurin kanssa ennen akun valintaa.
Yksi suurikapasiteettisen akun tärkeimmistä eduista on, että se voi toimia rakennuspalikkana suuremmalle säilytysjärjestelmälle. KTAC TECHNOLOGY ilmoittaa, että malli tukee jopa 16 yksikköä rinnakkain koko järjestelmän vaatimusten mukaisesti.
Käyttämällä yhden yksikön nimellisenergialuokitusta, teoreettinen teholaskenta on seuraava:
| Paristojen lukumäärä | Nimellisjännite | Yhdistetty nimellisenergia | Tyypillinen suunnitteluharkinta |
|---|---|---|---|
| 1 | 51,2V | 16,08 kWh | Yhden kodin tai pienemmät varajärjestelmät |
| 2 | 51,2V | 32,15 kWh | Pidennetty varmuuskopioinnin kesto |
| 4 | 51,2V | 64,31 kWh | Korkeampi asuntojen tai valikoitujen kaupallisten kysyntä |
| 8 | 51,2V | 128,61 kWh | Suuremmat varastoasennukset |
| 16 | 51,2V | 257,23 kWh | Laajennetut järjestelmät, jotka edellyttävät suunniteltua integrointia |
Kaikki luvut ovat teoreettisia nimellisenergian kokonaismääriä pyöristettynä kahteen desimaaliin. Ne eivät edusta taattua käyttökelpoista energiaa tai itsenäisesti varmennettua järjestelmän tehoa.
Ennen kuin laajennat akkupankkia, ota huomioon seuraavat vaatimukset:
Älä kytke eri akkukapasiteettia tai yhteensopimattomia malleja rinnakkain, ellei valmistaja nimenomaisesti hyväksy kokoonpanoa. Koko järjestelmä on suunniteltava turvallista virranjakoa, koordinoitua suojausta ja luotettavaa viestintää varten.
Akun valitseminen vain sen ampeerituntimäärän perusteella voi johtaa alimittaiseen tai yhteensopimattomaan asennukseen. Täydellisen arvioinnin tulee ottaa huomioon sekä varastoitu energia että teho, jonka akku pystyy toimittamaan turvallisesti.
Listaa sähköä tarvitsevat laitteet tai laitteet, arvioi niiden käyttötunnit ja laske päivittäinen energiankulutus kilowattitunteina. Erottele tärkeät varmuuskopiokuormat valinnaisista kuormista realistisen autonomiatavoitteen saavuttamiseksi.
Nimelliskapasiteetti ei välttämättä ole yhtä suuri kuin käyttöenergia. Esimerkiksi teoreettinen 16,0768 kWh:n akku, joka toimii kuvaavassa 80 %:n käyttöenergian ikkunassa, antaisi noin 12,86 kWh ennen invertterihäviöitä. Tämä on suunnitteluesimerkki, ei vahvistettu käytettävän energian eritelmä jokaiselle käyttötilanteelle.
Tarkista akun jännitealue, latausprofiili, jatkuva virta, huippuvaatimukset ja tuettu BMS-protokolla. Yhteensopiva jännite ei yksinään takaa oikeaa tiedonsiirtoa tai turvallista toimintaa.
Julkaistu yksikkö painaa noin 116,5 kg ja mitat 440 × 270 × 850 mm. Suunnittele asennus lattiakuormituksen, käsittelyn, kaapelin reitityksen, sähkövälysten ja sovellettavien paikallisten määräysten ympärille. Asennus tulee suorittaa pätevien ammattilaisten toimesta.
Pyydä nykyinen tekninen tiedote, soveltuvat sertifiointiasiakirjat, takuuehdot, suositellut käyttörajat ja myynnin jälkeiset tukitiedot. Vahvista kansainvälisten lähetysten osalta kuljetusasiakirjat ja kohdemarkkinoita koskevat vaatimukset.
Toimittajia vertailevat yritykset voivat myös käydä läpi yrityksen energian varastointituotevalikoimaa ja arvioida, voidaanko akku integroida aiottuun tehonmuunnoslaitteistoon.
Sen nimellisenergia on noin 16,0768 kWh, joka lasketaan kertomalla 51,2 V 314 Ah:lla. Kytkettyjen laitteiden käytettävissä oleva käyttöenergia on pienempi tai muuten rajoitettu sallitun purkaussyvyyden, muunnoshäviöiden ja järjestelmän käyttöolosuhteiden mukaan.
Varmuuskopioinnin kesto riippuu keskimääräisestä kuormituksesta ja käytettävissä olevasta energiasta. Jos järjestelmä tuottaa esimerkiksi 12 kWh käyttöenergiaa ja kytketyt kuormat ovat keskimäärin 1 kW, teoreettinen käyttöaika on noin 12 tuntia ennen kuin otetaan huomioon lisähäviöt ja käyttörajoitteet. Todellinen suorituskyky vaihtelee käytettävien laitteiden ja invertterin kokoonpanon mukaan.
KTAC TEKNOLOGIA julkaisee 6 000 syklin käyttöiän 25 °C:ssa ja 80 %:n purkaussyvyydellä. Tämä luku tulee tulkita sen ilmoitettujen ehtojen mukaisesti eikä taattuina jaksojen lukumääränä jokaisessa asennuksessa. Lämpötila, virta, purkaussyvyys ja akun hallintaasetukset vaikuttavat pitkän aikavälin suorituskykyyn.
Kyllä. Julkaistut tuotetiedot tukevat jopa 16 rinnakkaista yksikköä. Tarkista ennen laajentamista invertterin kapasiteetti, akun yhteensopivuus, kaapelointi, suojalaitteet, tiedonsiirtoasetukset ja kaikki valmistajan ohjeet. Tuettu kokoonpano on vahvistettava koko järjestelmälle.
Ei. Invertterit voivat vaihdella tuettujen jännitealueiden, latausasetusten, tiedonsiirtoprotokollien, laiteohjelmiston ja virtarajojen osalta. Tarkista valmistajan yhteensopivuustiedot ja varmista, että tarkoitettu invertteri tukee akun BMS-tietoliikenne- ja käyttövaatimuksia.
Julkaistu latausalue on 0°C - 40°C, kun taas purkautumisalue on -20°C - 40°C. Näitä rajoja tulee noudattaa asennuksen ja käytön aikana. Jos työmaalla on näiden rajojen ulkopuolella olevia lämpötiloja, kysy valmistajalta hyväksyttyä ympäristöratkaisua.
Ostajien tulee pyytää viimeisin tietolehti, asennusopas, takuuehdot ja sovellettavat sertifiointiasiakirjat. Tuotesivulla luetellaan IEC 62619, UN 38.3 ja CE. Vahvista erityiset asiakirjat, tuotteen kattavuus ja kohdemarkkinoiden vaatimukset ennen ostopäätöksen tekemistä.
51,2 V:n 314 Ah LiFePO4-akkupaketti tarjoaa noin 16,08 kWh nimellisenergiaa pienjänniteakkukokoonpanossa, joka sopii kotitalouksien aurinkoenergian varastointiin, varavoimaan, verkon ulkopuolisiin asennuksiin ja valikoituihin kaupallisiin projekteihin. Sen julkaistuja ominaisuuksia ovat A-luokan solut, älykäs BMS-, CAN- ja RS485-kommunikaatio sekä tuki rinnakkaislaajennukselle. Parhaat tulokset saadaan sovittamalla nämä ominaisuudet todelliseen energiantarpeeseen, invertterimäärittelyihin, asennusympäristöön ja projektin turvallisuusvaatimuksiin.
Tutustu KTAC TECHNOLOGY:n 51,2 V 314 Ah LiFePO4 -akkupakkaukseen projektikohtaisten suositusten, räätälöityjen energian varastointikokoonpanojen tai yksityiskohtaisten teknisten asiakirjojen saamiseksi. Ota yhteyttä tiimiimme keskustellaksesi tehovaatimuksistasi, järjestelmän yhteensopivuudesta ja laajennussuunnitelmista. Jos vertaat akkuratkaisuja seuraavaan projektiisi,ota meihin yhteyttäpyytääksesi tuotetietoja ja tunnistaaksesi sopivan energian varastointikokoonpanon sovelluksellesi.
-